Kalendarz wydarzeń na 2018 rok

Rok 2018 w Gminnym Ośrodku Kultury w Mełgwi:

20 stycznia - Bal karnawałowy dla dzieci; Rozstrzygniecie konkursu plastycznego - Moja ozdoba choinkowa

25 stycznia - XVIII Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek, Zespołów Kolędniczych

15 luty - Ogłoszenie konkursów plastycznych: XXII Edycja Konkursu na Palmę Wielkanocną, VI Edycja Konkursu na ozdobę wielkanocną

19 luty - Egzamin półroczny z nauki gry na instrumentach

11 marca - Święto Kobiet - impreza integracyjna i koncert dla kobiet

12 marca - Warsztaty Tradycji Wielkanocnych palmy, stroiki, inne ozdoby wielkanocne

24 kwietnia - VII Przegląd Piosenki Patriotycznej „Wolność jest w nas”  

3 maja - Msza Św. za Ojczyznę (oprawa muzyczna Mszy Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew) akademia okolicznościowa, złożenie kwiatów przy ścianie pamięci na cmentarzu, biesiada patriotyczna

17 maja - XXV Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej   

2 czerwca - Festyn z okazji Dnia dziecka i rodziny

3 czerwca - Festyn Dni Mełgwi

16 czerwca - IV Festiwal Tańca Nowoczesnego o Puchar Wójta Gminy

20 czerwca - Noc świętojańska- impreza integracyjna

26 sierpnia - Dożynki gminne

21 października - Dzień Seniora- 10- lecie Koła Seniora Nr.1 w Mełgwi

11 listopada - „Polsko pamiętaj” gminne obchody 100 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości

Wieczornica patriotyczna

29 listopada - Spotkanie andrzejkowe dla uczestników kół zainteresowań, wieczór wróżb

17 grudnia - „Świąteczne klimaty”- kultywowanie tradycji związanych z okresem Bożonarodzeniowym- warsztaty plastyczne

 

*Uwaga:

Kalendarz imprez i wydarzeń może ulec zmianom

Działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Mełgwi w II kwartale 2017 r.

 

Gminny Ośrodek Kultury w Mełgwi w II kwartale bieżącego roku był organizatorem bądź współorganizatorem kilku różnorodnych konkursów, imprez i uroczystości. Zachęcamy do zapoznania się
z krótkim zarysem najważniejszych wydarzeń z ostatnich trzech miesięcy.

W miesiącu kwietniu  rozstrzygnięto dwa konkursy plastyczne. Pierwszy to XXI Gminny Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, na który dostarczono 10 prac w trzech kategoriach: palmy duże, średnie i małe. Komisja miała dość trudne zadanie by wybrać te prace, które spełniały kryteria konkursu. Laureatom w poszczególnych kategoriach przyznano dyplomy i wyróżnienia. Drugi to konkurs - „7 Tradycji Wielkanocnych na 700 lecie Mełgwi”. Zgłoszono do niego 51 prac z placówek oświatowych, kulturalnych i GOPS z terenu naszej gminy. Jury dokonało oceny prac w trzech kategoriach wiekowych, zgodnie z założeniami regulaminu, biorąc pod uwagę oryginalność ujęcia tematu, zgodność pracy z tematyką konkursu, samodzielność i staranność  wykonania, a także dobór technik plastycznych i poziom artystyczny poszczególnych grup wiekowych. Po zapoznaniu się z otrzymanymi pracami, komisja przyznała nagrody dyplomy i wyróżnienia. Wszystkie prace można było oglądać  na wystawie, którą zorganizowano w GOK.

 Już poraz szósty 27 kwietnia, odbył się  Gminny  Przegląd Piosenki Patriotycznej, pod hasłem   „Ocalić od zapomnienia”. W konkursie, skierowanym do dzieci i młodzieży wzięło udział 150 uczestników z gminnych placówek oświatowych i kulturalnych. Młodzi artyści wystąpili w 4 kategoriach wiekowych.  Wyłonienia przez jury najlepszych wykonawców było niezwykle trudne, ponieważ wszyscy uczestnicy przeglądu włożyli wiele pracy w przygotowanie występów – starannie dobrali repertuar, prezentując najpiękniejsze pieśni i piosenki patriotyczne. Komisja po wysłuchaniu wszystkich prezentacji postanowiła nagrodzić solistów i zespoły, przyznając miejsca na podium oraz wyróżnienia.

Co roku 3 maja obchodzimy Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W naszej społeczności  uroczystość patriotyczną rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Mełgwi. Oprawę muzyczną przygotowała jak zawsze Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew, a akademię okolicznościową uczniowie Szkoły Podstawowej w Dominowie. O godzinie 17.00  zorganizowano w GOK wieczornicę patriotyczną , na której wspólnie śpiewano  pieśni patriotyczne oraz można było spróbować kiełbaski z grilla

18 maja  w GOK odbył się XXIV Gminny  Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie placówek oświatowych i kulturalnych z terenu gminy . Po wysłuchaniu 15 prezentacji w trzech kategoriach wiekowych jury przyznało miejsca na podium i wyróżnienia, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, starannie dopracowane walory wykonawcze oraz ogólny wyraz artystyczny prezentacji. Młodzi artyści dali z siebie wszystko na scenie, kolejny już raz udowadniając, że kryją w sobie wielki potencjał  i talent artystyczny, który ciągle doskonalą i rozwijają dzięki aktywnemu uczestnictwu w kolejnych edycjach przeglądu.               

3-4 czerwiec to dwudniowe obchody jubileuszu 700-lecia miejscowości Mełgiew.  Pierwszego dnia  zorganizowano festyn z okazji Dnia Dziecka i Rodziny. Tego dnia to dzieci zarządzały Gminą, a symboliczny klucz do niej przekazał im Wójt Gminy - Ryszard Podlodowski. Z okazji Dnia Dziecka wszystkie atrakcje dla najmłodszych uczestników na festynie były bezpłatne. A  było ich naprawdę sporo: od obleganego dmuchanego placu zabaw, wioski indiańskiej, pokazów sprzętu strażackiego, przez aktywną zabawę z animatorami z Teatru „Forma” z Białegostoku, którzy rozkręcili publikę, zarówno starszą, jak i młodszą, przypominając wszystkim o dziecięcej radości płynącej ze wspólnej zabawy. Były tańce, nauka puszczania ogromnych baniek mydlanych czy radosny pociąg prowadzony przez Pszczółkę Maję i Świerszcza Filipa. Wystąpił  także zespół wokalno- muzyczny z Zespołu Szkół w Mełgwi, a dzieci z tej samej placówki pokazały swoje umiejętności sportowe.  Przez cały czas trwania festynu w domkach przy amfiteatrze prezentowały się placówki oświatowe z terenu naszej gminy. Można było w nich obejrzeć wystawy malarskie, modelarskie i rzeźbiarskie uczniów.

Na zakończenie imprezy zostały rozstrzygnięte konkursy: “Moja rodzina - tak po prostu”, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz “Super Latawiec”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Mełgwi. Nagrody laureatom wręczył Wójt Gminy - Ryszard Podlodowski.

4 czerwca był drugim dniem obchodów „Dni Mełgwi”, a rozpoczęto go Mszą Świętą w intencji mieszkańców gminy w Kościele Parafialnym pw. Świętego Wita. Oprawę muzyczną zapewniła tradycyjnie Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew, a podczas uroczystego przemarszu pod amfiteatr zaprezentowała się także nowo powstała grupa Mażoretki. W bloku artystycznym wystąpiło wielu artystów, którzy przyciągnęli na  to  święto nie tylko mieszkańców, ale rzesze gości z bliższej i dalszej okolicy. Na scenie najpierw zaprezentowały się Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew, Śpiewaczy „Podzamcze”, laureaci XXIV Gminnego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, a także instrumentaliści i zespoły tańca nowoczesnego z GOK. Później przed zgromadzoną widownią wystąpiły zespoły „Miglanc”, „Blue Angels”, „The Wasted Time”, Formacja Muzyczna LaVa oraz „Verdis”,  a gwiazdą wieczoru był „Power Play”. Dwudniową imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami przy akompaniamencie Formacji Muzycznej LaVa.

3 czerwca odbył się jubileuszowy XXV Międzynarodowy Bieg Solidarności na trasie Świdnik- Lublin. Start zlokalizowano przed bramą PZL -Świdnik. Otwarciu biegów towarzyszył występ zespołów tanecznych z GOK  w Mełgwi przygotowanych przez Annę Łakotę.

Dnia 17 czerwca w Amfiteatrze w Mełgwi odbyła się III edycja Festiwalu Tańca Nowoczesnego pod patronatem Wójta Gminy Mełgiew, Ryszarda Podlodowskiego. W festiwalu wzięło udział 350 reprezentantówz siedmiu placówek: Gminnego Ośrodka Kultury w Mełgwi, Centrum Kultury i Promocji Gminy Głuskw Dominowie, Miejskiego Centrum Profilaktyki w Świdniku, Spółdzielczego Domu Kultury w Świdniku, Przedszkola nr 3 im. Jana Brzechwy w Świdniku, Szkoły Podstawowej nr 31 w Lublinie oraz Spółdzielczego Domu Kultury „Ruta” z Lublina.

W tym roku dzieci i młodzież przygotowały układy taneczne z disco, jazzu oraz hip-hop. Zachwycająca podczas festiwalu była nie tylko dbałość o szczegóły układów i piękne, barwne stroje tancerzy. Doceniony został również wkład instruktorek, które przez cały rok szkolny ciężko pracowały ze swoimi grupami. Na zakończenie uczestnicy oraz ich instruktorzy otrzymali z rąk Z-ca Wójta Gminy Mełgiew Elżbiety Korbus oraz Kierownika GOK Teresy Adamiec okolicznościowe statuetki i dyplomy.

To nie koniec czerwcowej działalności GOK! 18 czerwca po raz pierwszy zorganizowaliśmy  Gminny Dzień Sportu. Imprezę otworzyła parada pasjonatów motocykli z Lublina i Świdnika, a później na terenie Amfiteatru na uczestników czekały pokazy: treningu bokserskiego w wykonaniu członków Stowarzyszenia „Płomień” działającego przy OSP Minkowice oraz „Gwarek Łęczna”, których trenerem jest Marek Szeremeta, a także drużyny karate Shotokan, której trenerem jest  Zbigniew Karski. Na festynie zaprezentowała się również  młodzieżowa drużyna dziewczęca z OSP RP  Dominów, której opiekunem i trenerem jest Maciej Zieliński.

Szkoły Podstawowe z Krzesimowa, Jackowa i Dominowa przygotowały dla dzieci konkurencje sportowe, a dzięki współpracy z Komendą Powiatową Policji w Świdniku wszyscy uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w akcji znakowania rowerów. Gminy Dzień Sportu zakończył się równie aktywnie - zabawą taneczną.

19 czerwca na sali widowiskowej GOK odbył się egzamin końcowy z nauki gry na instrumentach: gitara klasyczna, gitara basowa, keyboard, perkusja i pianino.  Do egzaminu podeszła 35-osobowa grupa dzieci i młodzieży, którą przygotowali instruktorzy Elżbieta Stoczkowska oraz Marek Augustyniak. Jeszcze raz, serdecznie gratulujemy znakomitych wyników końcowych wszystkim uczniom i do zobaczenia w tym samym, a być może większym gronie już we wrześniu.

Po występach na Regionalnych Przeglądach Zespołów Artystycznych OSP RP zespół „Podzamcze” zakwalifikował się na kolejny Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej, który odbył się dniach 23-25 czerwca w Ciechocinku. Prezentacja zespołu została pozytywnie ocenione przez Jury, a także przez publiczność zgromadzoną pod sceną. Na ocenę końcową – punktową,  musimy cierpliwie poczekać do końca listopada tego roku.

W niedzielę 25 czerwca w Nałęczowie odbył się XXXII Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych OSP. W konkursowych zmaganiach wzięło udział osiem najlepszych orkiestr z terenu całego województwa lubelskiego. Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew zajęła I miejsce w kategorii przemarsz oraz II miejsce w kategorii koncert, natomiast kapelmistrz naszej orkiestry, Rafał Maruszak, został wybrany najlepszym kapelmistrzem. W Nałęczowie po raz pierwszy naszej orkiestrze towarzyszyła grupa Mażoretek, przygotowana przez Elżbietę Michalczuk. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. W Wielką Niedzielę podczas Mszy Rezurekcyjnej , oraz  Bożego Ciała Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew uświetniła  swoim występem te uroczystości .

 

Kalendarz wydarzeń

Zamknij x
W ramach naszej strony stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, dzięki czemu dostosowuje się ona do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej informacji znajduje się w naszej Polityce cookies.